Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
LAJMET
Plan masash kundër diskriminimit me bazë orientimi seksual dhe përkatësie gjinore PDF Print E-mail
There are no translations available.

Ksera: Rishikim legjislacionit, politikave e programeve për të eleminuar diskriminimin në punësim, arsim, shërbime
“Shqipëria, në kuadër të mbrojtjes së të drejtave të njeriut, i është bashkuar sfidës globale për t’i dhënë fund diskriminimit për shkaqe të orientimit seksual dhe idenditetit gjinor”, theksoi Ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabrata, z.Spiro Ksera, në aktivitetin e organizuar nga kjo Ministri dhe Këshilli i Europës për prezantimin e Planit të Masave kundër Diskriminimit mbi bazë të Orientimit Seksual dhe Identitetit Gjinor...

Read more...
 
Ndeshja e futbollit e zhvilluar nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Barazinë Gjinore dhe Ministria e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta PDF Print E-mail
There are no translations available.

“Stop” dhunës ndaj grave, artistët meshkuj i thonë jo me ndeshje futbolli
Për të mbështetur ditët kundër dhunës ndaj grave, meshkujt po japin kontributin e tyre, duke luajtur një ndeshje futbolli. Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Barazinë Gjinore dhe Ministria e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta organizuan një ndeshje futbolli kundër dhunës ndaj grave. Aktiviteti u organizua në kuadër të fushatës së 16 ditëve të aktivizimit kundër dhunës me bazë gjinore ...

Read more...
 
Ekspozita me portretet e 120 femrave shqiptare PDF Print E-mail
There are no translations available.

Ne daten 11 Mars 2013,  MPÇSSHB dhe UN Women me rastin e 8 marsit - Ditës Ndërkombëtare të Grave, mundesuan hapjen e ekspozitës “Retrospektivë dhe realitet: Gra dhe vajza shqiptare të suksesshme në botë”, me fotografi të fotografit të mirënjohur Roland Tasho. Pasion, punë këmbëngulëse, por edhe detyrim. Ky ka qenë edhe rrugëtimi i fotoreporterit Roland Tasho në ekspozitën e hapur dy ditë më parë në Galerinë e Fakultetit ...

Read more...
 
Sesioni i 57-te i Komisionit per Statusin e Grave te Kombeve te Bashkuara e zhvilluar ne New York PDF Print E-mail
There are no translations available.

Angazhimi i Qeverisë shqiptare: Dhuna në familje e patolerueshme, mbështetje viktimave, dënime të ashpra dhunuesve
Shqipëria prezantoi në Nju Jork angazhimin e Qeverisë për t’iu bashkuar nismës së UNWOMEN me ndërmarrjen e disa aksioneve për të parandaluar dhe luftuar dhunën me bazë gjinore. Deklarata e Qeverisë së Shqipërisë, e firmosur nga Kryeministri Berisha, u prezantua nga Zv. Ministrja e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta,  znj. Klajda Gjosha, gjatë eventeve të Sesionit të 57 të Komisionit për Statusin e Grave të Kombeve ...

Read more...
 
Konferenca Kombetare "Dhuna eshte krim ! Vepro tani ! Nje burre i vertete,kurre nuk lendon nje grua" e mbajtur me 10.12.2012 PDF Print E-mail
There are no translations available.

Një burrë i vërtetë kurrë nuk e godet një grua
Konferenca Kombëtare “Dhuna është krim! Vepro Tani! Një burrë i vërtetë kurrë nuk e godet një grua!”, - organizuar nga Ministria e Punës, Çëshjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, me mbështetjen e agjesive të OKB në Shqipëri dhe shoqërinë civile, mbajtuar në Ditën Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut, në kuadër të fushatës “16 Ditët e Aktivizimit kundër Dhunës ndaj Grave”, - ka mbledhur sot krerët më të lartë të Qeverisë, Trupit Diplomatik në vendi tonë, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare, shoqërisë civile ...

 

Read more...
 
Tryeze për vleresimin e kostove të Ratifikimit të Konventes se KE "Mbi dhunen me baze gjinore" (Institucionet publike dhe shoqeria civile) PDF Print E-mail
There are no translations available.

Institucionet publike dhe shoqëria civile tryezë për vlerësimin e kostove të Ratifikimit të Konventës së KE “Mbi dhunën me bazë gjinore”.
Prezantimi i gjetjeve të studimit për hartëzimin e shërbimeve dhe vlerësimin e kostove që i dalin si detyrim Qeverisë shqiptare për ofrimin e shërbimeve ndaj viktimave të dhunës, pas Ratifikimit të Konventës së KE “Mbi dhunën me bazë gjinore e dhunën në familje”, realizuar nga Shoqata Refleksione dhe mbështetur nga UN Women, ka mbledhur sot në një tryezë të përbashkët në Ministrinë e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta përfaqësues të institucioneve publike, shoqërisë civile dhe donatorëve ...

Read more...
 
Ministri i Punës në Takimin e Komisionit të Barazisë dhe Antidiskriminimit të Asamblesë Parlamentare të KiE PDF Print E-mail
There are no translations available.

Ksera: Shqipëria e angazhuar në respektimin e të drejtave të njeriut
Ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, z. Spiro Ksera, mori pjesë në punimet e Takimit të Komisionit të Barazisë dhe Mosdiskriminimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës (APKiE), që mbahet në Tiranë në datat 13-14 shtator, në kuadër të Presidencës shqiptare. Në çeljen e sesionit të sotëm morën pjesë edhe Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, znj.Jozefina Topalli, Komisionerja Antidiskriminim, Znj. Irma Baraku, Koordinatorja kombëtare kundër trafikimit të qenieve njerëzore, znj. Iva Zajmi ...

 

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

AlbanianEnglish (United Kingdom)

Search

POLITIKA KOMBËTARE

DOKUMENTAT POLITIKE KOMBËTARE PËR BARAZI GJINORE DHE DHUNËN NË FAMILJE
Strategjia Kombtare per Barazi Gjinore dhe Dhunen ne Familje

SOCIAL MEDIA

fb tw in yt

GAZETA ELEKTRONIKE

Abonohuni ne gazeten elektronike te DPSHB per tu informuar ne lidhje me te rejat me te fundit te institucionit tone.

Numri i Vizitorëve

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterSot64
mod_vvisit_counterDje113
mod_vvisit_counterKëtë Javë509
mod_vvisit_counterKëtë Muaj3540
mod_vvisit_counterNë total301377
Report_the_domestic_violence